Zobacz wszytkie serwisy JOE.pl
blogiblog4u.pl blogiblogasek.pl katalog stronwjo.pl avataryavatary.ork.pl czcionkiczcionki.joe.pl aliasydai.pl, ork.pl, j6.pl tapety tapety.joe.pl obrazkiobrazki na NK
Online: ---
zdrowie i choroby nieruchomości na mapie
Blog nie aktywny. Dodaj notkę aby usunąć tą informację oraz reklamy w treści bloga
gekon orzęsiony

jaszczurki

:: ::

gekon orzęsiony

Gekon orzęsiony
Rhacodactylus ciliatus (łac.)
? (?)
Temperatura : 23-27 stopni C, nocą 19-23 stopni C
Wilgotność :  60-90%.
Cykl naświetlenia : 12-14 godzin
Rodzaj pokarmu : Roślinny
Uwagi : Nie trzymać dwóch samców razem!

Rhacodactylus ciliatus
autor: gady-gady.pl

WYGLĄD
Głowa tego gatunku jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała. Ogon jest gładki, walcowaty. Oczy są barwy zielonozłotej i tak jak u wszystkich gekonów o aktywności nocnej, źrenica jest pionowa. Spodnia częśc palców wyposażona jest w lamelle. Swą nazwę zawdzięcza rzędowi wyrostków przypominających rzęsy. Wyrostki te umiejscowione są tak jak już wcześniej wspomniano nad oczami, po bokach głowy oraz na grzbiecie, gdzie biegną wzdłuż ciała w postaci dwóch równoległych do siebie rzędów. Ubarwienie tej jaszczurki jest niezwykle różnorodne. W niewoli spotkać możemy osobniki beżowe, szare, czarne, pomarańczowe, żółte i czerwone. Ciało może być barwy jednolitej lub może być pokryte cętkami, plamami i innymi znaczeniami.

WIELKOŚĆ:
Rhacodactylus ciliatus osiąga rozmiary 12-14cm (niektóre źródła podają, że dorasta nawet do 20 cm). Samce są nieco większe od samic.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA:
Prawdopodobnie mogą dożywać 20 lat.

WYSTĘPOWANIE I BIOTOP:
Zamieszkują wilgotne, ciepłe lasy wysp Nowej Kaledonii. Przebywają na drzewach kilka metrów nad ziemią.

ZACHOWANIE W STOSUNKU DO LUDZI:
Oswojenie gekona orzęsionego jest realne. Trzeba jednak wykazać się cierpliwością. Początkowo jest płochliwy, jednak gdy po pewnym czasie przekona się, że z naszej strony nic mu nie grozi, staje się bardziej ufny i spokojniejszy. Młodych osobników nie należy brać na ręce ze względu na ich niewielkie rozmiary i delikatną budowę.

ZACHOWANIE W STOSUNKU DO INNYCH GATUNKÓW:
Nie poleca się hodowania R. ciliatus razem z innymi gatunkami. W terrarium najlepiej hodować jednego samca i dwie samice (bądź same samice). Hodowla pojedynczej parki spowoduje, że samiec będzie skupiał całe swoje zainteresowanie na jednej samicy, przez co będzie ona zestresowana i w nienajlepszej kondycji.

ŻYWIENIE:
Gekony orzęsione są jaszczurkami, które żywią się zarówno pokarmem zwierzęcym jak i roślinnym. Nie znaczy to jednak, że możemy je karmić wyłącznie jednym rodzajem pokarmu. Podstawą diety zwierzęcej są świerszcze. Podajemy 4-5 świerszczy (na jednego osobnika) co drugi, trzeci dzień. Od czasu do czasu możemy podać mączniki (po wylince, jeszcze białe) W okresie wiosennym i letnim pokarm zwierzęcy uzupełniamy o plankton łąkowy (np. koniki polne, ćmy). Pamiętajmy (!) , że nie możemy łapać owadów w miejscach zanieczyszczonych (np. w pobliżu szlaków samochodowych). Pokarm roślinny stanowią starte owoce np. brzoskwinia, banan, jabłko, które podajemy średnio raz w tygodniu. Możemy również podawać pokarmy dla dzieci - tak zwane Gerberki. Pokarm uzupełniamy o wapń i witaminy.

TERRARIUM:
Dla pary gekonów orzęsionych odpowiednie będzie terrarium o wymiarach 50x40x60cm (dł.wys.szer.). Jeśli mamy zamiar wykonać większe terrarium, pamiętajmy, że musi być ono typu wertykalnego. R. ciliatus jest gatunkiem o nadrzewnym trybie życia i uwielbia wspinaczkę, musimy o tym pamiętać urządzając wnętrze terrarium. Tylną ściankę należy wykleić korkiem. Wewnątrz umieszczamy różnego rodzaju elementy zwiększające powierzchnię życiową, np. gałęzie, korzenie, konary, wydrążone pnie korkowe, które dodatkowo spełniają rolę kryjówek. Miejmy na uwadze, że nie należy przesadzać z ilością gałęzi. Ich zbyt duża liczba może utrudnić gekonom swobodne poruszanie się, a nam utrudnić dostęp do wszystkich części terrarium. Chcąc zwiększyć ilość schronień oraz poprawić samopoczucie jaszczurek, w terrarium powinny znaleźć się rośliny, sztuczne lub prawdziwe.
Zaletą naturalnych roślin jest to, że pomagają utrzymywać odpowiednią dla tego gatunku wilgotność oraz sprawiają, że nasze terrarium 'tętni życiem'. Rośliny jakimi możemy obsadzić zbiornik dla gekonów orzęsionych to między innymi Epipremnum pinnatum, Filodendron, czy Fikus. Dobrym podłożem są włókno kokosowe oraz torf, które dobrze utrzymują wilgotność. Możemy także stosować papierowe ręczniki. Terrarium należy spryskiwać 1-3 razy dziennie (zawsze wieczorem). Miseczka z wodą jest niepotrzebna, ponieważ jaszczurki spijają krople wody powstałe na roślinach w wyniku spryskiwania.

ROZPOZNAWANIE PŁCI:
Rozróżnienie płci u gekonów orzęsionych nie powinno sprawiać większych problemów. Samce mają wyraźne wybrzuszenia u nasady ogona, które zaczynają być widoczne juz w wieku 4-6 miesięcy.

ROZMNAŻANIE:
Samce dojrzałość płciową osiągają w wieku 8 miesięcy, samice zazwyczaj nieco później. Gekon orzęsiony jest w stanie rozmnażać się cały rok, jednak zaleca się poddać go spoczynkowi zimowemu, aby dać samicom czas na odpoczynek i regenerację. Samice składają po dwa jaja wielokrotnie w ciągu sezonu. Pamiętajmy, aby dostawały one wapń i wystarczającą ilość pokarmu. Jaja zazwyczaj możemy odnaleźć w wilgotnym podłożu. Należy przenieść je do inkubatora w którym powinna panować temperatura 25-26C. Podczas przenoszenia jaj zwróćmy szczególną uwagę na ich położenie. W żadnym wypadku nie mogą być one obracana, ponieważ może to doprowadzić do śmierci zarodka. Młode R. ciliatus wykluwają się po mniej więcej 70 dniach.

ODCHÓW MŁODYCH:
Młode jaszczurki przenosimy z inkubatora do niewielkiego terrarium lub faunabox'u. W zbiorniku nie stosujemy żadnego podłoża, ponieważ może ono być zjadane przez maluchy. Dobrze natomiast sprawdzają się papierowe ręczniki. Wystrój wewnątrz powinien być bardzo prosty, aby mieć nad gekonami jak największą kontrolę. Maluchy zazwyczaj zaczynają jeść tuż po pierwszej wylince. Karmimy je codziennie podając 2-6 świerszczy. Młode, rosnące jaszczurki potrzebują więcej pokarmu zwierzęcego, więc przewagę diety powinny stanowić świerszcze i inne owady. Pokarmem roślinnym karmimy 1-3 razy w tygodniu. Podajemy wapń i witaminy. Młodym warto zamontować świetlówkę UVB, co wykluczy możliwość zachorowania na MBD.

ZIMOWANIE:
Okresu spoczynku zimowego u R. ciliatus nie można nazwać zimowaniem. Jest to raczej okres niewielkiego obniżenia temperatur. Ma on na celu tymczasowe zastopowanie rozmnażania. Zimowanie przebiega w temperaturze 21-22C w dzień i 15-18C nocą przez okres około 2 miesięcy. Dodatkowo dzień świetlny możemy skrócić do 10 godzin. W tym czasie zmniejszamy również ilość podawanego pokarmu.

UWAGI:
Zdania hodowców na temat naświetlania nocnych gekonów promieniami UVB są podzielone. Warto jednak zamontować tego typu oświetlenie w terrarium, co da nam pewność, że nasi podopieczni nie zachorują na metaboliczną chorobę kości.


Głosuj (0)
jaszczurki.damiana 11/05/2007 13:15:06 [Powrót] Komentuj