Zobacz wszytkie serwisy JOE.pl
blogiblog4u.pl blogiblogasek.pl katalog stronwjo.pl avataryavatary.ork.pl czcionkiczcionki.joe.pl aliasydai.pl, ork.pl, j6.pl tapety tapety.joe.pl obrazkiobrazki na NK
Online: ---
zdrowie i choroby nieruchomości na mapie
Blog nie aktywny. Dodaj notkę aby usunąć tą informację oraz reklamy w treści bloga
biczogon afrykański

jaszczurki

:: ::

biczogon afrykański

Biczogon Afrykański
Uromastyx Acanthinura (łac.)
Strauch, 1863
Temperatura : w najchłodniejszym miejscu ok. 30*C, średnio 33-40*C, a pod promiennikiem do 50*C
Wilgotność :  w dzień od 20 do 30%, a w nocy około 70%
Cykl naświetlenia : 12 - 14 godzin
Rodzaj pokarmu : roślinny
Uwagi : Bardzo wymagająca jaszczurka, potrzebuje świetlówki UV z conajmniej 8% UVB.
*

WYGLĄD:
Biczogon afrykański jest dużą, masywną jaszczurką. Głowa również jest masywna, trójkątna, pysk jest zaokrąglony. Oczy są koloru pomarańczowego. Ogon tego gada jest gruby, krótki (stanowi nieco ponad 1/3 długości całego ciała) oraz pokryty ułożonymi w rzędach ostrymi wyrostkami (brak autotomii). Łapy dość krótkie, dobrze umięśnione, natomiast palce są zakończone krótkimi, mocnymi pazurami. Ubarwienie różnorodne – od beżowego przez żółte do pomarańczowego, czasem z elementami barwy smolistej i zielonej. Grzbiet może być pokryty ciemnymi znaczeniami.

WIELKOŚĆ:
Dorasta do 40 cm długości.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA:
W niewoli prawdopodobnie do około 20 lat.

PODGATUNKI:
Uromastyx acanthinura acanthinura
Uromastyx acanthinura nigerrima
Uromastyx acanthinura werneri
Niektóre podgatunki otrzymały status odrębnego gatunku:
Uromastyx dispar i Uromastyx geyri.

SYNONIMY I NAZEWNICTWO:
Gatunek ten bywa nazywany Biczogonem saharyjskim. Gatunek ten w języku czeskim jest nazywany Trnorep skalni, w języku angielskim Spiny-tailed lizard lub też Moroccan Uromastyx, a w języku niemieckim Nordafrikanischer Dornschwanz oraz Veränderlicher Schleuderschwanz.

WYSTĘPOWANIE I BIOTOP:
Biczogon afrykański zamieszkuje kamieniste, porośnięte skąpą roślinnością obszary pustynne północnej i północno-zachodniej Afryki (Tunezja, Algieria, Maroko Mauretania, Sudan, Egipt). Obszary zamieszkiwane przez Uromastyx acanthinura charakteryzują się bardzo niską roczną sumą opadów oraz bardzo wysokimi temperaturami.

ZACHOWANIE W STOSUNKU DO CZŁOWIEKA:
Biczogony należą do bardziej wymagających jaszczurek, po zakupie i wpuszczeniu do terrarium należy pozostawić ją w jak największym spokoju (im mniejszy kontakt z człowiekiem tym lepiej) Po pomyślnym zaaklimatyzowaniu się w nowym otoczeniu (może potrwać kilka tygodni) jaszczurka powinna zacząć się przyzwyczajać do obecności człowieka, stawać się ufna i łagodna (na tyle, że można ją brać bez większych obaw na ręce czy nawet pozwolić do spacerowania po pokoju czy trawniku w ciepłe i słoneczne dni (pod okiem właściciela)).

ZACHOWANIE W STOSUNKU DO INNYCH JASZCZUREK:
W odpowiednio dużym terrarium można połączyć ten stosunkowo łagodny gatunek z innymi jaszczurkami o podobnych rozmiarach, dość podobnym behawiorze oraz występujące na tych samych terenach. Najlepiej jest oczywiście nie łączyć z innymi gatunkami.

TERRARIUM:
Para tych jaszczurek powinna być trzymana w przestronnym terrarium o układzie horyzontalnym. Minimalne wymiary wynoszą 150/50/50cm. Wewnątrz terrarium powinny się znaleźć różnego rodzaju kamienie (z których formujemy groty), konary i korzenie. Wszystko układamy w ten sposób, żeby gady nie widziały się przez cały czas. Przy aranżowaniu wnętrza musimy pamiętać, że wszystkie konstrukcje muszą być stabilne, co przy gabarytach tej jaszczurki ma szczególne znaczenie. Groty i inne ciężkie przedmioty obowiązkowo muszą stać na dnie terrarium (nie na podłożu), dzięki czemu wyeliminujemy możliwość przygniecenia jaszczurki. Dla tego gatunku dobrym podłożem będzie piasek o miąższości minimum 15cm, co pozwoli gadom kopać. Podłoże powinno być zupełnie suche, co częściowo odwzoruje ich warunki naturalne. Biczogon afrykański pochodzi z gorących obszarów pustynnych, gdzie słońce operuje właściwie cały dzień, dlatego przy wyposażaniu terrarium nie możemy zapomnieć o źródle promieni UV. Dobre będą świetlówki o dużej zawartości promieni UVB (np. 8%) w spektrum światła. Biczogony większość potrzebnej im wody pobierają ze zjadanych roślin, jednak mimo to w terrarium warto umieścić miseczkę z codziennie wymienianą wodą (nie może zbytnio podnosić wilgotności). Terrarium lekko zraszamy wieczorem w celu podniesienia wilgotności nocą.

ŻYWIENIE:
Są to jaszczurki wszystkożerne, młode osobniki odżywiają się jednak głównie pokarmem zwierzęcym (odpowiedniej wielkości bezkręgowce) z wiekiem przechodząc głównie na pokarm roślinny. W naturze przyzwyczajone są do jedzenia wysuszonych części roślin, a ich silne szczęki pozwalają na rozgryzienie suchego ziarnka grochu. W niewoli w skład diety powinny wchodzić min. marchew, kiełki, kapusta pekińska, nasiona (np. prosa, lnu, grochu, fasoli, soczewicy i innych roślin motylkowatych). Bardzo dobrym pokarmem są liście i kwiaty Mniszka (Taraxacum sp.) oraz Koniczyny (Trifolium sp.) Raz na jakiś czas można podać pokarm zwierzęcy (mysiego noworodka, szarańczaka czy świerszcza) Każdy biczogon ma swoje indywidualne gusta i może odmawiać przyjmowania pewnego rodzaju pokarmu. Pokarm musi być wzbogacany o witaminy i minerały.

ROZPOZNAWANIE PŁCI:
Samce nieco większe i masywniejsze od samic, nieco żywiej ubarwione (zwłaszcza podczas okresu godowego), u samców ze względu na obecność hemipenisów nasada ogona jest wyraźne "napuchnięta".

ROZMNAŻANIE:
Bardzo trudne, po zakończeniu zimowania dochodzi do kopulacji, po kilku tygodniach od zapłodnienia samica składa do lekko wilgotnego podłoża kilkanaście jaj (maksymalnie 23 jaja) Jaja powinno się inkubaować w niezbyt wilgotnym podłożu w temperaturze 28-34*C z niewielkimi nocnymi spadkami o kilka stopni. W takich warunkach inkubacja powinna trwać około 72-125 dni. Młode w chwili wylęgu mierzą około 7 cm długości. Przez pierwsze 2 lata młode mogą być chowane w dość dużym terrarium razem, później w celu uniknięcia rywalizacji i wrogości pomiędzy młodymi należy je rozdzielić i umieścić w osobnych terrariach. Warunki utrzymania młodych podobne jak dorosłych, karmić należy je co drugi dzień lub codziennie różnymi bezkręgowcami. Konieczne jest oczywiście silne promieniowanie UVb, regularne podawanie witamin oraz minerałów w celu prawidłowego rozwoju młodych biczogonów. Dojrzałość płciową osiągają w wieku około 4 lat.

ZIMOWANIE:
Należy obniżyć temperature do 14-22*C na okres trzech miesięcy, jednak trzeba zapewnić im promiennik przez kilka godzin na dobę (podczas zimowania może paść spora część biczogonów, dlatego nie należy zimować osobników młodych, a dorosłe jedynie wtedy gdy chcemy doczekać się młodych (w praktyce jest to bardzo trudne))

UWAGI:
Gatunek ten nadaje się tylko dla doświadczonych hodowców. Wszystkie gatunki z rodzaju Uromastyx są umieszczone w drugim załączniku CITES, a także drugim aneksie B przepisów unijnych, co oznacza, że w ciągu dwóch tygodni od daty zakupu należy zarejestrować biczogony w urzędzie miejskim.

Biczogon Afrykañski


Głosuj (0)
jaszczurki.damiana 11/05/2007 13:17:16 [Powrót] Komentuj