Zobacz wszytkie serwisy JOE.pl
blogiblog4u.pl blogiblogasek.pl katalog stronwjo.pl avataryavatary.ork.pl czcionkiczcionki.joe.pl aliasydai.pl, ork.pl, j6.pl tapety tapety.joe.pl obrazkiobrazki na NK
Online: ---
zdrowie i choroby nieruchomości na mapie
Blog nie aktywny. Dodaj notkę aby usunąć tą informację oraz reklamy w treści bloga
anolis zielony

jaszczurki

:: ::

anolis zielony

Anolis Zielony
Anolis carolinensis (łac.)
Voigt (1832)
Temperatura : 24-29*C, pod promiennikiem do 33*C
Wilgotność :  75-80%
Cykl naświetlenia : 12 - 14 godzin
Rodzaj pokarmu : Zwierzęcy
Uwagi : Nie trzymac dwóch samców razem!

Anolis Zielony
Grzegorz Dziwak "AGAM" (fot.)

WYGLĄD:
Anolis zielony jest niewielką jaszczurka dorastającą średnio do 20cm. Pysk charakterystycznie wydłużony, sprawia wrażenie spiczastego. Posiadają fałd podgardłowy (dużo większy u samców), który ma różowoczerwonawą barwę i widoczny jest tylko podczas prezentacji. Ogon nieco dłuższy od reszty ciała. Samce są zazwyczaj większe i masywniejsze od samic. Anolisy mogą zmieniać swoje barwy, jednak ogranicza się to jedynie do zmiany zieleni w brąz i odwrotnie. Zmiana ubarwienia na brązowe może nastąpić, gdy jaszczurka jest chora, zestresowana, rozzłoszczona, przerażona czy też temperatura w terrarium jest zbyt niska. Jeśli te czynniki nie wystąpią, ubarwienie anolisa jest soczyście zielone, czasem z drobnymi znaczeniami. Spód ciała anolisa zielonego jest biały.

WYSTĘPOWANIE:
Zamieszkuje ciepłe regiony o wysokiej wilgotności. Występuje w południowo-wschodnich USA, na Bahamie i Kubie. Żyje na krzewach i niskich drzewach. Równie często można go spotkać wygrzewającego się na murach czy skałach (często na murach domów). Żyje również na roślinach w przydomowych ogrodach.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA:
Średnio 3-5 lat.

TERRARIUM:
Z racji zamiłowania anolisa zielonego do wspinaczki jego terrarium powinno być typu wertykalnego. Minimalne wymiary dla pary to 40x40x50 (dł/szer/wys). Ścianki mogą zostać wyłożone korkiem, co nada mieszkaniu jaszczurek bardziej tropikalnego wyglądu i zwiększy ich powierzchnię życiową. Wewnątrz umieszczamy dużo elementów do wspinaczki. Najlepiej do tego celu nadają się gałęzie i konary, są one najważniejszym elementem terrarium. Elementy drewniane powinniśmy rozlokować tak, aby jaszczurki miały jak najwięcej powierzchni życiowej, ale nie możemy przesadzić (terrarium nie może być zbyt zatłoczone). Miejsce do wygrzewania powinno się znajdować na gałęziach (nie na dnie zbiornika). Do terrarium możemy włożyć kilka kamieni formując kryjówki, ale nie jest to konieczne i jest to już kwestia naszego gustu. Kolejną ważną rzeczą wystroju terrarium są rośliny. Mamy do wyboru albo rośliny sztuczne, albo prawdziwe. Dużą zaletą roślin sztucznych jest to, że nie trzeba ich podlewać i są wiecznie zielone. Niestety nawet najlepiej wykonane sztuczne rośliny nie dadzą nam tego efektu co żywe. Prawdziwe rośliny dodatkowo pomagają utrzymać wysoką wilgotność. Dobrą rośliną do zasadzenia w terrarium jest np. Epipremnum pinnatum (jest to trudne do zniszczenia pnącze, które może bardzo ładnie obrosnąć drewniane elementy). Jeśli dysponujemy większym terrarium roślinami wartymi polecenia są małe palmy oraz paprocie. Niestety po pewnym czasie staną się one zbyt duże i trzeba będzie je zmienić. Inną rośliną godną polecenia jest dracena. Niestety i ona rośnie dosyć duża. Dobrym podłożem jakie możemy zastosować jest włókno kokosowe lub chips kokosowy. Są one miłe dla oka i dobrze utrzymują wilgotność. Możemy też użyć ręczników papierowych - higieniczne i łatwe do sprzątnięcia terrarium. Przy montowaniu oświetlenia i ogrzewania nie możemy zapomnieć o świetlówce UVB. Anolisy są typowo dziennymi jaszczurkami i jeśli nie zapewnimy im promieni UVB, to szybko zaczną chorować.

ŻYWIENIE:
Karmimy odpowiedniej wielkości świerszczami, konikami polnymi, ćmami, mącznikami (tuż po wylince) oraz muchami. W przypadku tych ostatnich pamiętajmy, że nie mogą one być wyłapywane, gdyż mogą przenosić różnego rodzaju zarazki i powodować choroby. Dobrym sposobem pozyskiwania much jest kupno ich larw (np. w sklepie wędkarskim). Nie możemy karmić jaszczurki tylko jednym rodzajem pokarmu! Do pokarmu dodajemy wapń i witaminy.

ZACHOWANIE W STOSUNKU DO INNYCH ZWIERZĄT:
Samce anolisów nie akceptują się nawzajem dlatego w jednym terrarium nie można trzymać dwóch samców. W stosunku do innych gatunków anolisy nie wykazują oznak agresji, dlatego w jednym terrarium możemy trzymać gatunki jaszczurek preferujących zbliżone warunki i podobnej wielkości np. Anolis (Norops) sagrei Anolis roquet, Cosymbotus craspedotus, Hemidactylus frenatus, Phelsuma dubia, Phelsuma laticauda, Takydromus sexlineatus czy mniejsze płazy bezogonowe np. z rodzaju Hyperolius.

ZACHOWANIE W STOSUNKU DO LUDZI:
Ze względu na dość delikatną budowę anolisy nie powinny być brane na ręce, takie próby oswajania mogą skończyć się urazami jaszczurki, jednak jest to gatunek łagodny i dość ufny, przy okazaniu cierpliwości anolis sam zacznie pobierać pokarm z ręki i zacznie wchodzić na ręke opiekuna.

ROZMNAŻANIE:
Anolisy zielone są jednymi z łatwiejszych jaszczurek do rozmnożenia. W zasadzie gatunek ten jest w stanie rozmnażać się cały rok w terrarium, lepiej jednak w celu zregenerowania sił przez samice w miesiącach zimowych (grudzień, styczeń) obniżyć temperaturę do około 15*C, obniżyć nieco wilgotność wilgotność i skrócić czas oświetlenia. Po okresie spoczynku następują gody podczas których samiec nadyma swój czerwony worek podgardzielowy. Samica składa co około 2 tygodnie 1-2 jaja, samica zakopuje je w wilgotnej glebie na głębokość kilku centymetrów, blisko roślin stojących w terrarium. Jaja inkubuje się w temperaturze 22-25*C (choć można je inkubować także w temperaturze 18-30*C) Okres inkubacji w takiej temperaturze wynosi około 55-66 dni. Młode anoliski mają około 5-6 cm długości. Młode karmi się odpowiednio małymi owadami. Najlepiej odchowywać je osobno gdyż młode są dość nietolerancyjne, względem rodzeństwa. Ze względu na dość dużą możliwość utopienia się młodych w terrarium z młodymi anolisami nie powinny się znajdować żadne naczynia z wodą, lepiej codziennie spryskiwać letnią wodą zbiornik. Młodym należy regularnie podawać witaminy i minerały.


Głosuj (0)
jaszczurki.damiana 11/05/2007 13:20:08 [Powrót] Komentuj